Завідувачка Голованівського районного відділу Кіровоградського обласного центру контролю та профілактики хвороб Ірина Діканова провела до Міжнародного дня боротьби з ожирінням бесіди та розповсюдила друковані матеріали.
Фахівчиня наголошувала, що у всьому світі ожиріння прийняло форму епідемії. Це глобальна й комплексна проблема громадського здоров’я, яка призводить до скорочення тривалості життя та є фактором ризику низки хронічних захворювань.
Зокрема, ожиріння може викликати серцево-судинні захворювання, діабет, захворювання печінки й органів дихання, а також може впливати на психічне здоров’я.
Які причини ожиріння й надмірної ваги?
Основна причина ожиріння й надмірної ваги – енергетичний дисбаланс, при якому калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму.
- зростання споживання продуктів із високою енергетичною щільністю і високим вмістом жирів;
- зниження фізичної активності через сидячий спосіб багатьох видів діяльності, зміни в способах пересування і зростаючу урбанізацію.
Як нормалізувати та контролювати свою вагу?
- Харчуйтеся збалансовано – контролюйте кількість споживання їжі та її калорійність, намагайтеся замінити калорійну їжу овочами та несолодкими фруктами. Весь денний раціон повинен складатися з 1/2 овочів, фруктів та ягід, 1/4 – продукти з цільного зерна, 1/4 – білкової їжі. Обмежте вживання оброблених продуктів, що містять сіль, цукор, жири. Відмовтеся від солодких напоїв.
- Контролюйте свій індекс маси тіла. Це може допомогти вам зрозуміти, чи здорова у вас вага і чи потрібно вам схуднути.
- Будьте активними: ведіть щоденник фізичної активності, щоб розуміти, чи достатньо ви рухаєтеся щодня.
- Сон: намагайтеся спати щонайменше вісім годин.
- Зверніться по допомогу: якщо вам не вдається самостійно схуднути, то поговоріть зі своїм лікарем. Регулярно контролюйте свою вагу й об’єм талії, принаймні раз на тиждень.